زیرفون

دمنوش زیرفون

نام علمی گیاه :  Tilia platyphyllos

 

تاریخچه زیرفون :

درخت زیرفون از دوره‌ی باستان شناخته ‌شده و یکی از آن گیاهانی است که به راحتی همه جا می‌روید. زیرفون برای سلامتی انسان مفید و گیاهی در دسترس است. در واقع این گیاه در تسکین و درمان مشکلاتی مانند نفخ، نقرس، بی‌خوابی و سم زدایی از بدن و غیره موثر عمل می‌کند. در این مطلب شما را بیشتر با این گیاه مفید آشنا می‌کنیم لطفاً با ما همراه باشید.

ابن درخت به صورت پراکنده در جنگل های شمال ایران قابل رویش است و دارای چوبی نرم، راست تار، وسبک است و همچنین قابل ورق شدن است و وزن مخصوص آن ۰/۵۲ است ، نقش و نگار مشخصی نداشته و به رنگ صورتی روشن یا کدر است و بافت آن ریز است.زیرفون برگ بزرگ، درختی گنبدی شکل با سرعت رشد متوسط که در نهایت ممکن است به بلندی ۴۰ متر رسیده شود و ساقه های جوان به رنگ قرمز مایل به قهوه ای بوده و سپس پوست تنه به خاکستری تیره تغییر رنگ داده شود و دارای شیار و شکاف های ظریف بوده و شاخه های ان به سمت بالا و با زاویه باز انتشار پیدا و گل هایی نسبتاً بزرگ با عطری قوی به رنگ زرد است .

 

 

خواص زیرفون :

 

  •  زیرفون برای سم زدایی از بدن
  • زیرفون برای داشتن خوابی راحت
  • زیرفون برای مقابله با نفخ، گاز معده و سنگ کیسه‌ی صفرا
  • برای تمیز کردن چشم در صورت بروز ورم ملتحمه
  • زیرفون برای مقابله با اسیداوریک در صورت نقرس
  • زیرفون برای مقابله با استرس و اضطراب
  •  زیرفون برای تسکین سردرد و میگرن
  • زیرفون برای زیبایی پوست و موها
  •  زیرفون برای پوست صورت

زیرفون در طب سنتی :

زیرفون برمبنای طب سنتی ایران، گرم وخشک است.

از گل های زیر فون در سرماخوردگی ، سرفه، تب، عفونت ،پایین بردن تپش قلب، التهاب، فشارخون بالا، سر درد به خصوصمیگرن، به عنوان مدر، آنتی اسپاسمودیک و مسکن مورد استفاده میباشد. در آرام کردن هیستری، گل ها را در حمام آب گرم مورد استفاده قرار داده و برای تسکین اضطراب ، سؤ هاضمه، تپش نامنظم قلب و استفراغ ناشی از اضطراب مورد استفاده قرار میگیرد.

از برگ ها برای ایجاد تعریق در کاهش تب استفاده شده و از چوب زیرفون در بیماری های کبد و کیسه صفرا و سلولیت استفاده شده و چوب زیر فون را سوزانده و به زغال تبدیل کرده و در درمان بیماری های روده می خورند و در موضع برای درمان خیز یا عفونت به ویژه در سلولیت یا زخم های ساق پا استفاده میگردد

طور کلی دمنوش زیرفون ضد ناراحتی‌های عصبی و تشنج میباشد و همچنین دمنوش زیرفون برای کسانی که مبتلا به نقرسو رماتیسم هستند، مفید بوده و که گیاه زیرفون تأثیر مثبتی  را بر روی بیماران مبتلا به آلزایمر داشته است.

تاثیر بر روی دستگاه عصبی.
فرآورده های دارویی این گیاه برطرف‌کننده التهاب و آرام بخش هستند؛ به همین دلیل آن را به خصوص به اشخاص عصبی، کسانی که به بی‌خوابی مزمن مبتلا هستند، کسانی که زندگی پر اضطرابی دارند، کودکان و سالخوردگانی که به سختی می‌خوابند توصیه می‌کنند.

این گیاه، در درمان میگرن وسردرد بسیار موثر است.
زیرفون یکی از اجزای دم کرده تقویتی است و چنانچه دم کرده مزبور به طور منظم نوشیده شود برای شخص‌، شب آرام، صبح پر نشاط و روز پر تحرکی را فراهم می‌سازد.
دمنوش زیرفون ضد ناراحتی‌های عصبی و تشنج است.
تاثیر بر روی دستگاه قلبی -عروقی.
دمنوش زیرفون به دلیل خاصیت رقیق کنندگی خون ، موجب تسهیل گردش خون می شود وبنابراین از ورم های وریدی وسخت شدن جدار رگ ها ، آنژین سینه ای و انفارکتوس قلبی جلوگیری می کند و درناراحتی های قلبی بسیار آرام بخش است.
تاثیر بر روی دستگاه حرکتی.
دمنوش زیرفون برای اشخاصی که مبتلا به نقرس و رماتیسم هستند، مفید می‌باشد.
در درمان آرتروز ، نقرس و درد سیاتیک نیز به کار می‌رود .
تاثیر بر روی پوست.
استعمال خارجی فراورده‌های دارویی آن، در التیام زخم‌های ناشی از سوختگی، آبسه‌ها و ورم‌ها تاثیر زیادی دارد.
تاثیر بر روی غدد.
دمنوش زیرفون موجب تحریک ترشح عرق می‌شود و به این ترتیب در دفع سموم بدن موثر است.
ساقه زیرفون به عنوان ماده دارویی در بیماری‌های چشم مصرف می‌شود.

 

مضرات مصرف زیرفون

مصرف این گیاه برای خانم های باردار ممنوع بوده.

مصرف روزی بیش از ۳ فنجان چای توصیه نخواهد شد و مصرف دوز بالای چای زیرفون می تواند بر روی سیستم عصبی تاثیر گذاشته  و سبب بی خوابی شود.

افرادی که کم خونی دارند نباید از این چای  همراه با مکمل های آهن یا همراه با وعده های غذایی خود استفاده نمایند.

مصرف این گیاه برای کودکان زیر ۱۲ سال ممنوع میباشد.

 

 

  مشاوره و سفارش محصول از طریق تلگرام

   تماس از طریق شماره تماس ۰۹۳۸۷۱۵۹۰۰۱